Nemohla jsem se rozhodnout, o čem to vlastně konkrétně bude, takže to nechám souhrně o různých domácích výrobcích. Asi to udělám jako takové rozcestí 🙂 Ať to sama zpětně dohledám.

 • Domácí sýr – myslím, že sadu na výrobu domácího sýra jsem dostala loni k svátku. A je to super! Stačí pouze dva litry mléka a citron/ocet a je to. A jako vedlejší produk cca 1,5 l syrovátky, kterou používám vzápětí na lívance :-). Chce to nebát se soli (1 kávovou lžičku určitě). A pokud chilli, tak toho se také nebát – ono to mléko ho výrazně neutralizuje. Takže do těch cca 300 g sýra šla celá malá lžička, tedy množství, které bych normálně nedala ani do 2 l guláše.
 • Domácí jogurt – už je to dávno, ale postup se asi nemění. A už se na něj opět několik měsíců chystám.
 • Domácí máslo – Na tomhle je vtipné to, že jsme ho “schávlně” vyráběli jen jednou, ale pak nám ještě nekolikrát vyšlo takě nějak omylem – hlavně po příjezdu do Čech se smetana, kterou jsme začali kupovat, chová jinak, než ta, na kterou jsme byli zvyklí, a několikrát jsme ji přešlehali. Fakt v sekundě je po ní a nezbývá nic jiného, než z toho udělat máslo. Trochu nešťastné je, pokud smetanu před šleháním již dochutíte třeba vanilkový cukrem (to výsledné máslo si asi umíte představit 🙂 ). Jak jsem dělala pribiňáka a bylo z toho máslo, se můžete dočíst zde. Recept je super jednoduchý, je to trochu patlačka, ale výsledek (třeba s česnekem a bylinkami) stojí za to. Podrobný recept zde a jak tam zaznělo – doma se máslo vyrábět nevyplatí, ale je to sranda 🙂
 • Domácí pribiňák – recept zde. Když jsem hodně líná, ale mám chuť na něco dobrého, ale “zdravého” (:-) ), tak si smíchám přímo tvaroh se smetanou a přidám domácí sirup. Prostě konzistence tvarohu mi nesedí, ale s tou smetánkou to je hnedle jinde.
 • Domácí zapečené müsli – můj oblíbený recept zde.
 • Domácí rohlíky
 • Domácí měsíčková mast – Ta mě zaujala, když jsem hledala info o rýmovníkovém sirupu a od toho se dostala k rýmovníkové masti a přes info o včelím vosku k měsíčkové masti. Vzhledem k tomu, že na zahradě preferuji jen jedlé věci, tak měsíčku dám letos na zahradě šanci (navíc je prý také celý jedlý). Takže návod na měsíčkovou mast je zde, obecně o využití včelího vostku v kosmetice zde, měsíček lékařský semínka zde,
 • Rýmovníkový sirup – Recept číslo 1, 2, 3. Zde i s receptem na mast (nejluxusnější recept pak ale zde). Jinak pár dobrých rad k pěstování rýmovníku je zde (myslím, že pár mých rýmovníků by se hodilo do kolonky “odstrašující případy” :-)) … Recepty se liší tím, zda zalévají lístky vařicí, teplou nebo studenou (vždy tedy převařenou) vodou. Já nakonec zvolila vlažnou a z časových důvodů louhování skoro 48 h (přidala jsem navíc pouze citrony). Následuje slévání přes cedník a následně ještě vymačkání pořádně přes cedník lžící (plátýnko nebylo třeba). Vtipné je, že někde ani neuvádějí poměr cukru a vody … někde jsem myslím četla, že na množství vody to samé (váhově) cukru, takž nejčastěji se uvádí na litr vody kilo cukru. A pak jsem to hodně pomaličku redukovala asi dvě hodiny. Barva se za tu dobu změnila z průsvitné na tmavě žlutou. Konzistence mi tak vyšla pořád dost tekutá, asi jako řidší med 🙂 Během redukování jsem si vyvařila skleničky a pak jsme plnili. Musí se nechat, že z 1,5 l vody (měli jsme hodně narostlé rýmovníky, takže hodně lístků) je spousta sirupu 🙂
 • Jelení lůj – to někdy také musím vyzkoušet 🙂
 • Levandulová mast

Vzhledem k tomu, že Revolut (taková banka a směnárna v kapse) je taková nekončící story, bude mít svůj vlastní, dlouhý příspěvek.

Někdy před 11/2019 – Rozčarování z Revolut

Co Revolut prezentuje: “Send money abroad – Transfer up to CZK 120,000 abroad with the interbank exchange rate each month, and we only add a small fee of 0.5% for anything above this amount. Premium and Metal customers can send even more money each month without rubbish exchange rates or hidden fees.” Takže na skryté poplatky jsme narazili tak, když Vláďa převodem peněz z FIO banky (účet v CHF) na Revolut (účet v CHF, ale vedený v UK, protože cizinci nemohou mít u Revolut švýcarský účet, to je jen pro švýcarské rezidenty) najednou přišel o 25 CHF. Na mém účtu by to bylo asi trochu jiné, protože já se u Revolut ještě nepřehlásila, takže mám stále švýcarský IBAN vedený u Credit swiss nebo kde.

Pokračovat ve čtení

Loni to bylo proprvé, co jsme měli k dispozici zahrádku a mohli jsme se tak vyřádit. Tedy s mírou. Nechtěli jsme hned domácím rozorat všechnu trávu, kteou tak pracně vysázeli. Takže s jejich souhlasem jsme zorali malý záhonek (a v průběhu roku ho lechce zvětšili + s různě po zahradě objevili ještě další vpichy či květináče).

Něčemu se dařilo, něčemu ne, něčemu najdeme lepší lokalitu.

Pokračovat ve čtení

Nemůžu si pomoct, ale mě se cílená reklama na Facebooku docela líbí. Kdo nemá a nezná – Facebook si moc dobře pamatuje, co se vám v poslední době líbí, na co klikáte, co čtete, co komentujete … a podle toho vám po chvíli začne sám nabízet cílěnější reklamu … mě tak teď vyskakují buď blbosti 🙂 nebo IT kurzy, hlavně tedy Python. A za to jsem náhodou ráda, protože to číst chci raději, než to, jak se v Rusku koupají otužilci 🙂 No a abych se k těm “reklamám” mohla kdyžtak vracet, zde je seznam, který budu asi ještě rozšiřovat. … Chvíli to ale trvalo, naposledy, kdy jsem měla FB takhle “zahlcený” převážně jedním obsahem reklam, bylo loni v únoru – investice do nemovitostí 🙂

 • Pirple – online programovací kurzy
 • SDA – Software Development Academy
 • Robocode – programovací hra – naprogramuj tank a znič ostatní
 • Robocode.cz – programovací výuka pro děti
 • Engeto – IT akademie
 • repl.it – code, create and learn together
 • teclado – kickstart your software career. Programovací společnost založená mým oblíbeným učitelem na Udemy. A hlavně 30 days of Python challenge.

27.9.2019 (dopisováno pak 01/2021)

Jak jsem se přistihla, tak někdy v koloběhu dne, sledování odjezdů autobusů, sledování vyzvedávacích časů dětí, vaření, úklid, vyplňování dokumentů, atd., tak nemám leckdy ani chuť na jídlo. Ale hlad se nakonec dostaví, že ano. Proto jsem se rozhodla zkusit tekuté jídlo a uvidíme. Na tomto trhu nemám přehled, a tak jsem dala na reklamu, že.

 • Mana. Někde na mě vykoukla reklama na Manu, tak jsem si ji přes Mall (spolu s Alzou mé nynější oblíbené obchody 🙂 ) objednala a u Eliščiny školy vyzvedla. Chuťově to není tak hrozné (šla jsem najisto do čokopříchutě). V šejkru se mi to moc rozmíchat nepodařilo (kousala jsem pak do hrudek prášky, navíc se studeným mlékem nic moc), takže pro příště jsem to dávala už do smoothiemakeru a dobrý. Navíc vodu nahrazuji mlékem (vlažným). Koupila jsem si jen startovací balíček na otestování. Nyní hledám další alternativy a provnám cenu a složení. O Maně se dá najít ledacos. Například zde či zde. Na porci to vychází na 47 Kč. Někomu to sedne, někomu ne. Nemyslím si, že to je tak hrozné. Není to tak, že bych od rána do večera pila jen tohle, je to 1-2x týdně na oběd a až si sedne týdenní rozvrh rodiny, tak ani to ne 🙂
 • Jako další jsem vygůglila, ale nevyzkoušela, goodly (porce za 35 Kč).
 • A další je Anapur (mnou nevyzkoušeno), recenze – srovnání s Manou
 • Srovnání tekutých náhrad jídla
 • Drink od Mixit. Ten jsem vyzkoušela, opět jejcih výběr příchutí a obecně mě to nijak nezaujalo. Rozhodně ne ta jejich kávová příchuť, myslím, že borůvka či jahoda nebo banán s vanilkou ušel, ale není to tokové to JO, TO JE ONO. Porce vyjde cca na 41.5 Kč.

Závěrem – když nestíhám, tak to řeším ve výsledku kafem, banánem, jablkem, nebo tím, co mám v batohu, což s ohledem na děti bývají oříšky a suchary nebo krekry.

Tak nejprve to nejdůležitější – Vánoce. Vánoční stromeček máme již od půlky listopadu, děti natěšené, jak nidky 🙂 V pátek po škole, kvůli PSU odpadá Elišce krav maga, což se zrovna hodí – jedeme s ní na test, abychom měli jistotu, že na Vánoce k babičkám nic nepřitáhneme (měli 14 dní před tíme “nerizikový” kontakt, tak jistota je jistota. Vybrali jsme si stan na parkovišti u bazénu Šutka (drive-in). Objednaný čas je orientační – před námi fronta aut a prostě se čeká. Nakonec to bylo čekání na hodinu, ale lepší čekat v autě, než někde v chumlu dalších nemocných.

Pokračovat ve čtení

Štědrý den jsme kvůli Eliščině karanténě (ťuk, ťuk na dřevo bez příznaků) strávili poprvé pouze ve čtyřech doma. Děti se trochu strachovaly, že pod tak malý stromeček, který máme, se moc dárků nevejde. Navíc s námi rozjely pěknou hru – sami (a to jim jsou jen 3 a 7 let) začali několik dní před Štědrým dnem dávat nepozorovaně pod stromečkem jejich dárky pro nás. A pak celí překvapení přiběhli, že tam je další dárek … a kupodivu samé pro nás. Tak jsme jim trochu zamíchali hlavu, když se tam tři dny před Štědrým dnem objevil přes noc další dárek, který ale nebyl od nich (ani pro ně). A dalši noc další, tentorkát pro ně. Byli jsme zvědaví, jestli ho otevřou předčasně – vydrželi to.

Pokračovat ve čtení

Nemůžu se rozhodnout, jestli bilancuji, nebo balancuji :-), tak jsem nechala v titulku oboje, snad vás to moc nezmátlo.

Neustále mám pocit, že mé peníze, které jsem tak pracně vytáhla ze Švýcarského důchodového systému (II. a III. pilíř) pouze ztrácejí na hodnotě na mém běžném účtu :-/ Na druhou stranu, ono se i čekáním dá něco vydělat, protože to potřebujeme převézt z franků na koruny. A je rozdíl, pokud máte kurz 23 nebo 25 Kč/CHF a pokud převádíte 100, 1 000 či 10 000 CHF. Jen tak na okraj, za poslední rok bylo minimum 23,235 a maximum
26,3 Kč / CHF.

Pokračovat ve čtení

Aneb velké srovnání Endomondo a MapMyRun, či chcete-li Endomondo vs. MapMyRun.

Na své cestě “kterou sportovní app zvolím místo končícího Endomondo” jsem zatím porovnávala Samsung Health a Strava. Jak Samsung Health, tak Strava (minimálně v neplacené verzi) mají větší či menší nedostatky. Dnes se tedy podíváme na skutečného nástupce Endomondo (nikoli, že si ho volím, ale že spadá pod stejnou firmu a na rozdíl od Endomondo pokračuje dál v existenci) a tím je MapMyRun.

Pokračovat ve čtení

Orienťák u Říčan (sobota)

V týdnu se Vláďa zúčastnil nějakého orienťáku po tmě a my využili mapu a jeli si to s dětmi za světla projít (jen část z trasy). I kontroly (rulička od toaleťáku s odrazkou) byly stále na místě. Až na jednu kontrolu jsme našli vše naplánované. Cestou jsme štrejchli i naučnou stezku o divočácích a dozvěděli se tak, že před prasetem nemá cenu utíkat, protože je určitě rychlejší, než my. Takže buď splynout se stromem, nebo na něj vylézt. Nakonec jsme nachodili 6,7 km za 3:10 h. Fotky (s heslem). Jo a mimochodem, jak teď řeším, čím nahradím Endomondo a volím de facto mezi Samsung Health a Strava, tak dnešní výlet jsem si měřila pouze hodinkami (tzn. Samsung Health) a naprd je, že oni opravdu nemají webové rozhraní, takže na výsledky se potom blbě kouká. Když chce člověk použít nějaký náhled, tak musím dělat printscreen na telefonu.

Pokračovat ve čtení