(Küsnachter Tobel / Küsnacht Ravine Walk)

Jako snad pokaždé v červnu, je i tento výlet inspirován blogem na Swiss Family Fun. Již dlouho jsem se chtěla na toto minipohoříčko mezi curyšským jezerem a Greifensee podívat. A Forch je tedy ideální startovní bod. Navíc sem vede z nádraží Stadelhoffen onen tramvajovlak S18, takže parádní raritka, kterou ukázat české návštěvě H+H.

Pokračovat ve čtení

Tak jsme se konečně dostali i na tento vzdálenější dětský trail – Obří. Inspiraci jsme opět našli na Swiss family fun. Z Curychu to máme cca 1,5 h autem. Parkovali jsme přímo u lanovky. Posledních několik desítek kilometrů se cesta kroutila malebným údolím.

Hned u spodní stanice lanovky si můžete koupit buď jen obyčejnou zpáteční jízdenku nebo kombi jízdenku na lanovku a buď horskou koloběžku nebo trojkolku. To jsme využili (není problém změnit nahoře, když se rozhodnete).

Pokračovat ve čtení

Každý, kdo jede na dovolenou ven z české nížiny již jistě řešil směnu měn. My to máme tím “zajímavější”, že vyděláváme ve švýcarských francích a ty dále tedy musíme měnit na koruny (nákupy a pobyty v Čechách) i eura (cesta přes Německo, dovolená v Rakousku, …). Pokud máme hotovost, měníme ji ve VIP směnárně eXchange v Praze, pokud pouze online, pak využíváme Revolut, CurrencyFair, či Transferwise.

Ale pak je tu ještě další problém s měnami. A tou je spoření a investice. Účty máme samozřejmě ve všech výše zmíněných měnách. Jednotlivé finanční produkty jsou pak ale stejně nakupovány různě – na účtu v CHF nákupy v USD, na účtě v CZK produkty v EUR, apod. A nyní plánuji druhou spořící šestiletku pro Eli. Když se narodila a neměli jsme moc chuť a čas řešit moc spoření a finance, tak jsme ji založili stavební spoření. Se státní podporou se to na 6 let docela vyplatí. Na delší časové úseky a tím pádem i vyšší objemy peněz už státní podpora nedokáže kompenzovat nízké úroky. Takže co dál?

Pokračovat ve čtení

Sem tam narazím na něco, co vypadá zajímavě a chtěla bych se na to podívat podrobněji později. Na to je tato stránka.

Koukám, co se mi ještě neválí v rozepsaných článcích. Tak aby se to někam nezatoulalo. Jsou knížky, které si můžete upravit, dle vlastních požadavků. Ne všechno, třeba hlavní postavičce můžete určit pohlaví, změnit barvu vlasů, atd. Jinde můžete vybírat z přednastavených textů a obrázků a vkládat a připisovat své další nápady. Zatím jsem využila dvě verze: Wonderbly a LoveBook.

  • Wonderbly – jde o Wimmelbuch, tedy o to, že hledáte postavičku v záplavě jiných. Tato konkrétní je o různých paralelních vesmírech a dítě hledá samo sebe. Možnosti personalizace postavičky jsou malé, ale dá se. Kresby a texty jsou pak super. Kdo by chtěl pár dolarů slevu, využijte můj odkaz zde. A koukám, že nově udělali ještě The Journey Through Time a Epic Puzzle Quest!
  • LoveBook – toto je spíše pro dospělé. Knížka jako poděkování ať již kamarádům, či své lásce :-).

Velké srovnání knih se jménem zde (blog supermatka)!

A další, které využijeme třeba někdy v budoucnu:

Aktualizace 19.10.2020

Asi s tím, jak se pomalu opět blíží Vánoce, vyskakují na mě na FB personalizované reklamy a mimo jiné také dětské knížky na míru. Trošku si připadám, že objevuji Ameriku, řekla jsem si, že o tom napíši článek a hle, on už tu je ode mě napsaný. Tak snad jen malé shrnutí. Naše knížka od Wonderbly pro Elišku je vážně krásná. Čas od času se k ní vrátíme, protože ani po roce jsme ještě nenašli vše, co podle zadání máme najít. A čím pečlivěji jednotlivé obrázky a stránky procházíte, tím více žasnete nad propracováním detailů a tajné odkazy  (třeba na různé filmy). Pak si třeba všimnete, že tuto postavičku jste již viděli a začnete zjišťovat, jestli ona se náhodou neskrývá na každé stránce. No prostě zábava na dlouho pro všechny.

Nyní jsem opět koukala na nabídku od Modrého slona, vypadá to, že za tu dobu, co je (ne)sleduji, rozšířili nabídku. Pro M. by se mi líbili Loupežníci, případně Snové závody.

Od vydavatelství mojeoblibena kniha jsme už “prošvihli” tu se začátkem školky, škoda. Pro dva kluky vypadá dobře ta s dinosaury.

Dnes, v pondělí, byl v Curychu státní svátek Pfingsten (Letnice), takže jsme měli volno. Což také znamená, že obchody mají zavřeno. Až na pár výjimek. A těmi jsou obchody na Hlavním nádraží a na letišti. A protože Martin potřeboval sehnat nějaké suvenýry a já s dětmi (Vláďa jel na kolo, aby to stihnul před deštěm, který měl kolem oběda přijít) jsme měli v plánu jít na vyhlídkovou plošinu, kde má být i hřiště. Takže jsme dopoledne vyjeli MHD a aby to bylo dobrodružnější, nejeli jsme tramvají, nýbrž vlakem, který je na letišti o 9 min rychleji než tramvaj 🙂

Pokračovat ve čtení

Dnešní výlet nedaleko Curychu jsme zvolili s ohledem na počasí – relativně brzy mělo začít pršet, takže to chtělo něco blízko a krátkého. Původně jsem se opět nechala inspirovat na stránkách Swiss Familly Fun, který byl ale koncipován se startovním a cílovým místem ve městě Kollbrunn. Vláďa to ale vymyslel ještě jinak. Nelíbilo se mu, a měl v tomhle ohledu pravdu, že strávíme hrozného času ťapáním po silnici, než se vůbec dostaneme do lesa. A pak to samé zpět. A vzhledem k tomu, že jsme měli k dispozici dvě auta, mohli jsme zvolit trasu nikoli jako okruh, ale tak, že se cílové a startovní místo lišily.

Pokračovat ve čtení

Na páteční odpoledne jsme si udělali pěkný výlet na rozhlednu Pfannenstiel. Dopoledne byla Eli ve školce, takže jsme museli počkat, až dorazí domů. Takže jsme mezitím nakoupili (máme totiž návštěvu z Čech 🙂 ) a uvařili oběd, připravili výbavu a odpočívali. Z Curychu to je cca půl hodiny autem. Na to, že je Curyšský kanton taková placka, tak sem jsme od Greifensee pěkně stoupali. Autem jsme se přiblížili skoro nejblíž, jak to šlo – u restaurace Vorderer Pfannenstiel. Takže nikoli u restaurace Hochwacht, od které je rozhledna nějakých 300 m. Takže po urputném stoupání od parkoviště k Hochwacht, kdy se Eli sotva plazila, jsme dorazili k restauraci a pokračovali rovnou ke kovové rozhledně. Zde jsme zdolali 173 schodů a otevřel se nám krásný výhled široko daleko – na jedné straně se lesklo Zurichsee, na druhé straně Greifensee, v dálce Säntis.

Pokračovat ve čtení