Když se mi v emailu objeví zpráva od Eliščiny paní učitelky na němčinu, trošku se hrozím, co to zase bude. Vždy to je hromadný email, nikdy neukazuje na konkrétní děti (či rodiče), takže si mohu říkat, že Eli byla v pohodě. No, když si mají děti sami zapsat, co bude za domácí úkol, tak si to né všechny napíší. A pak se rozhoří živá debata v naší německé Whatsapp skupině co tedy mají mít a na kdy. Naposledy to bylo, že už budou mít další týden diktát, takže trénujeme německá slovíčka. A také, že by bylo fajn doma mluvit německy. Což je trochu problém u nás. U nás by mohlo fungovat, že já budu na Eli mluvit česky a ona mi bude odpovídat německy. Jinak jsme zatím odkázaní na tv a knížky. S tv to je už zase o trochu lepší – Vláďa nám zařídil stejné kanály, jako jsme měli ve Švýcarsku, takže nyní můžeme koukat i na oblíbené série (v němčině) na Disney Channel. A tím, že zas nemáme ani tolik času na tv koukat, tak asi zrušíme Lepší.tv s českými kanály. Uvidíme.

No a co se knížek týče, máme trošku zásob, ale něco je i na mě obtížné, a když se Eli ptá na každé druhé slovo, co to znamená, tak to je špatné. Zašli jsme se dokonce zaregistrovat do naší Chaberské knihovny, ale tam německou dětskou literaturu nevedou. Tak jsem si říkala, že tedy objednám nějakou literaturu ve svém oblíbeném švýcarském obchodě Orell Füssli, kde jsem vždycky objednávala. Nikde jinde (Luxor, Dobrovsky) jsem německé knížky nenašla. Až když jsem v tom švýcarském obchodě našla konkrétní tituly (obrázkové čtení, knížky psané kapitálkami, …), ještě jsem to zkusila. A hle! Objevila jsem uplně nový svět! Mega Knihy a Nejlevnější knihy mají i cizojazyčnou dětskou literaturu! A, světe, div se, za lepší ceny než v Curychu (počítáno aktuálním kurzem). A ne jen o pár desítek korun .. u knížek pro TipToi tužku (německá obdoba mluvící Albi tužky) to dělá i něco přes stovku (34.90 CHF = 796 CZK – ve Švýcarsku vs. 646 Kč v MegaKnihách, apod.)! Takže na mé objednávce jsem ušetřila alespoň 1000 Kč a nemusíme si navíc lámat hlavu, jak ty knížky z Curychu dostaneme domů. Takže už se těším na novou sbírku a na trénování němčiny – zjednodušená četba je hned jiný zážitek, než když se člověk snaží přelouskat oficiální dopis v němčině 🙂

Děti si často hrají na veverky a na to, jak hromadí zásoby na zimu. My jsme si s Vláďou jeden víkend také zahráli na takové veverky taky – jeli jsme do sadařství Bříství nakoupit jablka na uskladnění. Měli jsme to cca hodinu jízdy od Káranýho. A bylo z čeho vybírat. Cílem bylo vybrat cca 50 kg různých odrůd, aby nám pomalu dozrávala odteď do jara. Nakonec z toho bylo 8 odrůd 🙂 A doma proběhla pak testovačka. Také jsme nakoupili skoro kilo česneku, tři různé odrůdy.

Pokračovat ve čtení

V Curychu jsou koloběžky Micro velice oblíbené. Prckové, jen co umí vzpřímeně stát, na nich drandí všude. Před školami jsou ve stojanech kromě množství kol i požehnaně koloběžek. A není tedy divu, že Eli o koloběžce mluví již tak rok a půl. Já byla ale vždy zásadně proti, hlavně kvůli střídání nohou – nechtěla jsem, aby byla Eli kvůli jízdě na koloběžce nějaká zkřivená. Navíc jsme to nikdy neměli nikam daleko, takže nic.

Pokračovat ve čtení

Aby nám různé věci v garáži nepřekážely a aby garáž byla opravdu garáž a ne, jak tomu často bývá (a byl to de facto i můj plán 🙂 ), skladiště různého, zakoupili jsme na zahradu venkovní skříň. No ona to měla být původně zahradní dřevěná skříň, něco oku lahodícímu, na motyčku a trochu té hlíny. Ale jak jsem různě měřila věci, které chci, aby se tam vešly (třeba tři IKEA pořadače, 20 l písku, který jsme si z Curychu přivezli :-), dětské hračky, dětské nářadí (dospělácké nářadí nemáme, využíváme dětskou sílu – práce hrou), skládací stolek na kafčo, apod.) trošku jsem si říkala, že „skříň“ je málo. Takže i co se ceny a dostupnosti týče (byl skladem v Alze a nemuseli jsme sáhnout po zahraničních e-shopech) jsme skončili i malého zahradního domku, toho nejmenšího od Keter (Domek MANOR 4×3 ). Alza nám ho přivezla až domů během pár dní.

Pokračovat ve čtení