20.12.2019

Jsou to čtyři roky, co jsem začala investovat. Nejprve s poradkyní u ČSOB do podílových fondů, následně sama online s ING a pak jsem zkusila různé alternativy typu p2p. Jedna taková jsou i Housers. To je investiční platforma do realitních projektů převážně ve Španělsku, ale také Portugalsku a Itálii. Minimální investice je 50 EUR, což je výrazně více, než co lze třeba na Mintos, Bondora, Twino, apod., kdy lze investovat již od 10 EUR. Což znamená, že pokud máte jen omezené/malé peněžní prostředky, nemůžete tolik diverzifikovat. O to lépe byste měli vybrat projekt, do kterého investujete. Projekty se dělí do tří kategorií: Buy-to-let, Buy-to-sell, Development loan. Jak můžete vidět na obrázku níže, doba investice se liší od 1 roku do 10 let. Buď dostáváte platby měsíčně ( Buy-to-let, Develoment loan) nebo až na konci splatnosti (Buy-to-sell).

Pokračovat ve čtení

Šest dní do Štědrého dne a já se konečně dostávám ke shrnutí listopadu.

V listopadu jsme měli pár akci jako třeba

  • Pohádka O zvědavém slůněti v Chaberském dvoře a následně jsme si zašli do kavárny Pod Pavlačí na dortík
  • Byli jsme celorodinně lézt na Smíchově na stěně. Děti to stále moc nebaví, ale užily si dětskou prolejzačku. Tak to zase zkusíme za rok. Mě osobně to také moc nebaví, v těžších cestách se bojím, takže si budu užívat jiné sporty.
Pokračovat ve čtení

19.12.2019

Na tuto firmu jsem poprvé narazila na blogu Moniky Kolmanové (“Když žena mluví o financích”) a výrazně mě to nezaujalo. Ano, myšlenka moci investovat menší částku (od 5 tis. Kč) do developerských projektů je zajímavá, ale zhodnocení (po odečtení poplatků) 5-6 % ročně se třeba s p2p platformou Mintos (pokud se zaregistrujete přes tento odkaz, tak vy i já dostaneme bonus) nedá srovnávat. Na druhou stranu na Zonky* to teď mám lehce nad 6 % a ten jejich Rentiér produkt má mít prý 4,4 %. A stavební spoření bude od 1.2.2020 1% místo zatím pěkných 3 %. Navíc hledám možnosti investic v CZK. Ono franky či eura zní dobře, ale je tu vždy riziko, že potom část výnosů smázne silná koruna :-/. Takže v tomhle by mohl být Upvest zajímavou diverzifikací. Navíc jim funguje “doporuč přítele” akce (když jeden doporučí Upvest kamarádovi, oba dostanou bonus 500 Kč, na ulici je nenajdeš). Investice jsou v korunách, takže žádné měnové riziko, projekty jsou prý dobře rozepsané a na p2pforu o tom také dobře píší. Je to stále relativně mladá firma, ale zatím se to vyvíjí dobře. Takže asi utlumím aktivity na Housers, kdy už z toho nemám takový nadšený pocit jako na začátku (viz zde “až to napíši, tak to tady bude” 🙂 . Ve zkratce: investice do španělských nemovitostí, ale poplatky a daně něco ze zisků urvou a pak tu máme nesplácené a zpožděné splátky). Někdo místo Housers navrhuje DoFinance, tak na to se příště také podívám.

Články o Upvest: Hospodářské noviny, E15, Seznam zprávy.

Pozvěte své známé a získejte 500 Kč

Pokud se zaregistrujete na Upvest přes tento odkaz, tak vy i já dostaneme 500 Kč bonus.

* projeďte blog, možná tu někde mám “slevový” kód, nebo mi napište, kdybyste chtěli investovat.

Pozn.: Jak na Zonky začal produkt Rentiér, tak se opět snížil výběr půjček, do kterých lze manuálně investovat. Zajímavé investice jsou, kvůli roboinvestorům, hned pryč. Na nás ostatní tak zůstanou půjčky s delší dobou splatnosti (2-5 let) a nižšími výnosy (2-6 %).

Na, již několikrát zmiňovaném, blogu Moniky Kolmanové, se konečně objevil článek o jejich investici do SafeFutures. Tak jsem se vlastně na její blog dostala- hledala jsem o této firmě nějaké info a ona to na p2pforu komentovala. Z jejího líčení to vypadá dobře a věřím tomu, že to asi funguje. Vláďa si dal práci a trochu lépe prověřil jejich popis počítačů a fotky servrovny a došel k závěru, což je v článku také zmíněno (nikoli na stránkách SafeFutures samozřejmě), že to majitel používá převážně k těžení nějaké kryptoměny. Že tomu by dané počítače odpovídaly. Navíc je část z nich uskladněna v jejich hotelu, což není běžné místo pro servery. A prý z komentářů v hodnocení hotelu je, že ze sklepa hotelu jde v létě, v zimě pěkné vedro, což též odpovídá velké zátěži při “těžbě”. Takže pokud vám nevadí, že vlastně někomu koupíte počítač pro těžbu kryptoměn, tak je to asi investice v pořádku. Není moc důvod, aby vám neplatil. Jen prý, kdybychom si my chtěli pronajmout výpočetní výkon, tak by to asi bylo u nějaké renomované firmy s pořádnou servrovnou. A jestli nevyzkoušet těžbu kryptoměn sami 🙂 To mi přijde zatím móc alternativní.

Jinak nabídka pronájmu počítačového výkonu není samozřejmě nic nového. A na tom různá individua také vydělávají.

V Curychu jsme v rámci uspoření místa při stěhovaní prodávali, co se dalo. I dlouho nám dobře sloužící IKEA komodu Brimnes. No a při zařizování nového pokoje vyšlo najevo, že přeci jenom nějakou komodu/prádelník budeme potřebovat. Trochu jsme se rozkoukali na internetu a jeli se podívat do Sconto a IKEA. Zároveň máme vedle plánované komody místo i na pracovní stůl, takže to musí rozměrově a typově sedět.

Pokračovat ve čtení