29.7.2019

U jiných stránek by to nemělo smysl, ale u blogu se o tom dá uvažovat. My jsme prostě stále ti, co rádi sáhnou po knížce, než tabletu 🙂 Zkoušela jsem něco tak před dvěma lety, když jsme ještě měli blog na blog.cz a dokonce jsem i dohledala něčí blog s návodem jak na to. Muselo se nějakým zajímavým způsobem jít do archivu článků, a pomocí pluginu do mozilly (ale jen určité verze) převést na pdf články a odkazy do několikáté úrovně. No zkoušela jsem to a neúspěšně. Něco šlo, něco ne, ale nebylo to rozhodně automatické “celý blog na jedno kliknutí”. Když jsem měla chvilku čas, tak jsem si články kopírovala do Wordu, ale to je na dlouho.

Pokračovat ve čtení

Moje první letošní přečtená kniha. Ideální investiční portfolio: jak dosáhnout investičního zenu, nakladatelství Grada, autor Aleš Tůma, vyšlo v roce 2019, 176 stran, cena 269 Kč.

Přečetla jsem to jedním dechem, četlo se to výborně …. ale po přečtení pořád nevím, jak na to. Tak někde asi je chyba. Po pár desítkách stránek jsem si začala dělat poznámky, protože mě právě začalo vrtat hlavou, jestli jsem na knihu neměla moc velká očekávání.

Pokračovat ve čtení

On to je problém? Tak se konečně po pěti měsících v Čechách dostáváme k něčemu, co nám přijde jako pěkná pakárna. Ve Švýcarsku je to v pohodě možné, nemají s tím problém. Přesně mi odpověděli tak, jak by mi to “selský rozum” napověděl, že “nekontrolují obsah dokumentu, ale kontrolují podpis”. Tak proč to u nás nejde? Tím spíš, že cizím jazykem je v tomto případě angličtina. To už je spíš výsměch, ne? Chápu, že angličtina není v ČR úředním jazykem (a po Brexitu to bude vtipné, že celá EU bude mluvit jazykem, který není “doma” v žádném státě EU :-D), ale je už natolik rozšířená a “zakořeněná”, že to by sakra jít mohlo, ne?

Pokračovat ve čtení

Plánujeme další dovolenou – zimní. Loňský rok jsme se kvůli stěhování drželi zkrátka a stihli jsme jen zimní dovču v Rakousku. Naopak rok předtím (2018) jsem rozplánovala velkolepě a byli jsme v zimě v Rakousku, v létě na Seči a na podzim na Kypru (užít si trochu tepla). A právě v roce 2018 jsem začala sledovat, na kolik nás taková dovča vyjde. Byl to vlastně první rok, kdy jsme jeli jako čtyřčlenná rodina, předtím jsme nikam moc nejezdili, protože s úplně malými dětmi to je spíš otrava, než dovolená. Tady se mnou klidně můžete polemizovat, ale létat někam s dvouletým prckem je otrava, do restaurace se s ním pořádně nedá a stejně si z toho nic nepamatuje.

Pokračovat ve čtení

Po P2P půjčkách (mé články zde a zde) a akciích (zde a zde) se letos podívám na dluhopisy. Ty jsem zatím nechávala stranou, protože jakožto “mladý investor” bych se “měla” soustředit spíše na rizikovější investice s vyšším výnosem, než na konzervativní investice s nízkým úrokem. Navíc já zatím měla mlžné pojetí zatím jen o státních dluhopisech a ty mě svými 1,5 % na 6 let moc nezaujaly. Na druhou stranu jde o relativně bezpečnou investici. Ale vždyť to nepokryje ani inflaci 2 %.

Pokračovat ve čtení

Myslím, že jsme na tom zatím lehce lépe, než ve Švýcarsku, tam už se nějakou dobu ustupuje od účtů zadarmo a vše se zpoplatňuje. V Čechách je zatím trend opačný. Samozřejmě záleží na bance. U té mojí (PostFinance) to od r. 2018 byly 3 CHF/měsíc.

I během našeho pobytu ve Švýcarsku jsme české účty řešili – někde jsme koruny museli mít uložené. Takže účty s poplatky jsme rušili (Česká spořitelna) a přecházeli na ty zadarmo (Fio, mBank). mBank někdy kolem r. 2017/2018 zrušila i poplatek za platební kartu, takže za mě dobré a spokojenost. Fio banku mám tak jen jako záložní, když potřebuji někomu jinému s Fio bankou poslat peníze okamžitě. To jsou běžné účty. Ale co s “přebytky”? Na ty bývají spořící účty. Já kdysy začala u ING a tam stále jsem. Z krásných 3 % ročně to sklesalo až na 0,5 % ročně, ale oproti švýcarským 0,01 % (na spořícím účtu) to je ještě zlaté.

Pokračovat ve čtení

Tento rok byl zase, po dlouhé době, takový přelomový a hektický a utekl, jako voda. Takže:

  • Odchodila jsem půlroční kurz sebeobrany. Na to jsem se chystala už tak 20 let, takže konečně 🙂
  • Přestěhovali jsme se ze švýcarského Curychu do Prahy (po 9 letech). To bylo náročné, nejen vlastní přesun a balení, ale hlavně všechno papírování okolo. A stále nám chodí vyúčtování a někdy, když byl problém s komunikací, i připomínky na platby na příští rok.
Pokračovat ve čtení

Prosinec, to je pečení cukroví, zdobení bytu, sypání ptáčkům do krmítek (máme dvě a zrní mizí každý den ráno s neuvěřitelnou rychlostí), … Fotky zde (heslo).

  • S Matym jsem byla v Beachklubu Ládví – v úterý a čtvrtek dopoledne je jedno hřiště vyhrazeno malým dětem. Teplota cca 18°C je příjemná, ale písek je vystuzený.
  • Byla jsem několikrát na masáži u Lucky – doporučuji! Navíc od ledna má novou provozovnu kousek od Paladia.
  • Eli měla ve škole v rámci češtiny pěknou akci – Čtecí kavárna – měli prezentovat nějakou přečtenou knížku, k tomu měli cukroví, čajíček, apod.
  • Byli jsme na víkend na Potůčkách. To vám je tak daleko, že ani signál tam nedosáhne 🙂
Pokračovat ve čtení