II. a III. pilíř důchodového pojištění

(2.10.2019)

Ve Švýcarsku funguje důchodový systém založený na třech pilířích. Obdobně, jako to mělo fungovat v Čechách. I. pilíř AHV se rovnou strhává z platu. Tyto peníze zůstanou ve Švýcarsku až do důchodu a pak vám z toho bude vyplácena renta. Jen na ně nesmíte zapomenout a dát jim aktuální údaje. Nevěřili byste, kolik miliónů, o které se nikdo nepřihásil, se jim ve Švýcarsku válí.

II. pilíř je vázaný na zaměstnavatele. Každý zaměstnavatel má určitou banku/firmu/fond, který tyto peníze, které se také strhávají z platu (pouze pokud vyděláváte cca 20 tis chf ročně), spravuje. Jakmile měníte zaměstnání, tak si musíte napsat žádost o převedení těchto naspořených peněz z jedné firmy do druhé. A pokud jste nezaměstnaný, tak si musíte založit speciální účet, který je sice váš, ale na ty peníze nesmíte sáhnout (vested benefit account / Freizügigkeitskonto). Vtipné je, že za vedení účtu jsou třeba slušné poplatky, takže pokud to zase rychle nedostanete někam jinam, peníze vám z toho pěkně mizí :-/ Já třeba nemám šanci s tím nic moc udělat. A platí se 9 CHF/čtvrtrok (až tedy od ledna 2019, předtím to bylo zadarmo, jako jinde, ale záporné úroky a blabla s tím dělají divy). Účet mám u PostFinance Rendita. Ale postfinance má možnost ty peníze investovat do fondů. Takže něco málo by to mohlo vydělávat. Ale to je pro ty, kteří plánují investovat dlouhodobě. Vtip je v tom, že existuje možnost tyto peníze vybrat, pokud opouštíte Švýcarsko. Ale ne všichni. Nejprve musíte poslat žádost do Bernu a oni si ve státě, kam se chystáte, zjistí, zda existuje podobný systém jako II. pilíř. Poku ano, tak ty peníze zůstanou ve Švýcarsku a po dosažení důchodového věku vám je celé najednou vyplatí. Pokud ne, tak máte možnost si je vybrat. Peníze můžete vybrat i pokud je chcete použít na koupi domu, či se stáváte OSVČ. Takže čekáme, zda peníze budeme moci vybrat, či ne.

III.pilíř je dobrovolné důchodové pojištění (já to měla i s pojištěním u Zurich pojišťovny). Je jen na vás, kolik spoříte. Max 6000 CHF ročně můžete použít k odečtu od základu daně. A peníze můžete opět za určitých podmínek vybrat. Pokud opouštíte Švýcarsko, na stavbu domu, OSVC, apod. Takže III. už je na dobré cestě, poslala jsem jim všechny papíry a až to zpracují, tak by mi měli peníze poslat. Bohužel neposílají na Revolut, takže budu muset využít CHF FIO účet a zaplatit 100 Kč za příjem franků :-/.

1 komentář

  1. Ještě další pilíř jsou děti. Lidé, kteří programově nemají děti jsou černí pasažéři sociálního systému a měli by mít větší daně.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *