Moje první letošní přečtená kniha. Ideální investiční portfolio: jak dosáhnout investičního zenu, nakladatelství Grada, autor Aleš Tůma, vyšlo v roce 2019, 176 stran, cena 269 Kč.
Přečetla jsem to jedním dechem, četlo se to výborně …. ale po přečtení pořád nevím, jak na to. Tak někde asi je chyba. Po pár desítkách stránek jsem si začala dělat poznámky, protože mě právě začalo vrtat hlavou, jestli jsem na knihu neměla moc velká očekávání.
Co vše mě v knize zaujalo? Čtěte dále (kurzívou budu nyní psát přímé citace):
- Portfolio ve složení akcie+nemovitosti+hotovost je jednoduché a intuitivně cítíme, že bude docela dobře fungovat. Takže zatím dobré, tohle bych zvládla.
- Problém některých kapitol byl, že vzorečky z ukázkových excelovských tabulek se tak nějak „zakamuflovaly“, ne vždy bych asi byla schopná jeho tabulku a procenta přévést na moje investice (například korelace různých investic, rizikovost portfolia, apod.).
- Excel vs. realita – tak něco podobného jsem ve své excelovské tabulce začala také sledovat (rozdíly toho, co hlásá platforma a co mé záznamy), ale ono také záleží, jak se „výnos“ počítá.
- Učebnicové modely patří do koše.
- Volatilita není totéž co riziko. To, že investice nekolísá neznamená, že je bezpečná. Ano, nekolísá, jen má obrovské riziko nesplácení.
- Při pravidelné investici je jedno, jestli má akciový index volatilitu 15 nebo 20 %. Když máte 20 let do penze, nijak to nemění optimální alokaci aktiv.
- … čerstvě přeškolení prodejci lákají klienty i na prastaré pohádky, že nákup akcie den před rozhodným dnem pro dividendu a její následný prodej je garantovaně ziskový.
- Podstata diverzifikace není v počtu jednotlivých cenných papírů.
- Finanční trhy nejsou kráva, pod kterou stačí postavit vědro a pak už jen dojit zisky.
- Jedna kapitola se dále zabývá tématy jako „schopnost nést riziko“ a „ochota nést rizika“.
- Nejste-li druhý Warren Buffet, finanční investice z vás boháče pravděpodobně neudělají. … ale pomůže vybudovaný životní standard udržet, … Toto zaznělo i v mé další studijní literatuře, viz níže.
- Finanční plán – cíle zapsat mezi závazky (liability-driven investing).
- Nejdříve se zbavit drahého dluhu a až pak investovat.
- Minimální rezerva je trojnásobek měsíčního příjmu, ideálně víc (tedy minimálně 100 tisíc korun ve slamníku). Případně dle jiných rad: 3 měsíce rodinných výdajů až 6 měsíců příjmů.
- Kolik můžete riskovat – logicky – aby ztráty neohrozily základní životní potřeby.
- Podle statistik mají české domácnosti čisté jmění okolo 3,8 bilionu korun, což znamená nějakých 360 tisíc korun na osobu.
- Existence hypotéky tedy v žádném případě nevylučuje možnosti investic včetně těch dlouhodobých akciových. Důležité je, aby splátky úvěru netvořily přehnaně velkou část rodinného rozpočtu (obvykle se doporučuje nejvýše 30%, …).
- Čistě papírově je při horizontu nad 10 let vhodné už převážně akciové protfolio, na 20 let naprosto jednoznačně.
- Tradiční investiční dotazníky jsou nanic.
- Strategická alokace znamená rozdělení mezi jednotlivé třídy aktiv, tedy hlavně mezi akcie a dluhopisy.
- Třídy: akcie, dluhopisy, nemovitosti, komodity, hotovost, soukromý kapitál (private equity), fyzické zlato, ostatní alternativy.
- Betterment doporučuje dát do akcií na dlouhý horizont (20 a více let) 90 % portfolia, na 10 let něco málo přes 60 a na 5 let ještě 45 %.
- Není dluhopis jako dluhopis. (spekulativní vs. státní dluhopisy)
- High yield – junk bonds – prašivé dluhopisy.
- Zlato: … I v dlouhodobějším horizontu, za poslední století, fungovaly jako mnohem lepší ochrana proti inflaci akcie.
- Pro případ třetí světové války jsou potom mnohem lepší investicí zbraně a střelivo, konzervané potraviny, pomůcky pro filtraci vody a tabletky s jódem. Zlato vás v apokalyptické pustině učiní leda tak cíl pro loupeživé hordy radioaktivních mutantů.
- Typická investor v ČR má příliš velké procento majetku zaparkované na účtu v bance.
- Kdo nepodniká, měl by mít v akciích zhruba třetinu majetku.
- Žádná garantovaná investice neexistuje.
- Otázka: Co získáte, když budete dělat směšná investiční rozhodnutí? Odpověď: PortfoLOLio.
- Jak spořit dětem – stavebko není pro horizont 18 let příliš vhodné.
- Kapitola o spoření na důchod mi přišla komplikovaná, ale asi si ji budu muset přečíst znovu a lépe. Jednodušší četba je na Portu blogu: Spoříte si na důchod?.
- Měnové riziko: U konzervativních investic, jako jsou dluhopisové a smíšené fondy, nemá měnové riziko smysl. … V globálním akciovém fondu automaticky držíte koš mnoha měn, takže i měnové riziko je diverzifikované.
- Měření výnosů – poměrný výnos (porovnání dvou čísel), geometrický průměr (průměrný výnos za několik období), vnitřní výnosové procento
A co jsem si z knihy odnesla? Asi si koupím HSBC MSCI WORLD ETF 🙂 – u Degiro je nákup tohoto ETF bez poplatků, je to globálně diverzifikované, vyplácí dividendy, TER 0,15 % a skládá se z 1410 společností. Jediná nevýhoda je, že to je v EUR a můj účet je ve CHF. No uvidíme.
No a když už jsem u mé nové investiční literatury, neodolala jsem a stáhla si zadarmo* e-knihu Rentiérské minimum. Čekala jsem pár stránek obecného textu, ale je to skoro 50 stran všeho možného. Zatím nejzajímavější věta prvních několika stran je „Volba správné alokace činí 80 % úspěchu vaší investice.“. Následuje 6 pravidel diverzifikace. A ke konci čeká 8 tajemství velkých investorů.
Koukám, že jsem ještě neudělala článek na Portu. Tak alespoň další z mnoha rozhovorů o této společnosti zde.
* „zadarmo“ znamená „neutratíte za to žádné peníze“, ale musíte jim dát něco jiného. A tím, jak už to u podobných modelů bývá, je e-mail a telefonní číslo. Tímto stylem, nejen oni, hledají nové potencionální zákazníky, kteří jim budou dlouhodobě přinášet peníze.
Nejsem investiční ani amatér, tím měně profík.
Tebou zmíněné citace jsou zajímavé, ale jsou to, tak říkajíc, věčné pravdy.
Nejlepší investice je nemovitost, nejlépe pole. Tohle však už není téměř k mání.
Zlato – udržovatel hodnoty, to funguje spolehlivě. Zisk to, ale moc nepřináší. I když, v dnešní situaci na světovém finančním trhu, kdo ví???
Já jsem konzervativec, navíc blížící se k důchodu, takže stavebko, životní pojištění, něco málo investičních fondů (akcie i vyvážené), dluhopisy a nezapomínat kontrolovat a taky si výnosy vybírat – třeba na drobné radosti. Nejhorší investice jsem udělala u Unicredit bank, něco mi tam dobíhá a postupně stahuji. Nejlépe jsem vždy vycházela s produkty Ing a CSOB 🙂