Květnový víkend

Tak další víkend a předpověď jim vyšla. Azuro. A mě mé plány také vyšly. V sobotu dopoledne jsem vyrazila do národního muzea (Landesmuseum Zürich), kde ode dneška probíhá výstava Swiss Press Photo. Ano, obdoba našeho Czech press photo. Ale musím říct, že ta naše se mi líbila víc. Ne ani kvůli vlastním fotkám, ale kvůli rozsahu. Tady to opravdu byl výběr toho nejlepšího z nejlepších, takže všeho všudy ne víc jak 80 fotek. A aniž bych chtěla Czech press photo nějak zaujatě lépe hodnotit, tak těch fotek, co si tak pamatuji, tam bylo mnohem víc. Například ze sportu tady byly tak čtyři fotky. A která mě zaujala nejvíce? Fotka ohromného „vrtáku“, který na podzim loňského roku doprovrtal Gotthardský tunel. Vrtal se od roku 2002 a přišel na mnohem mnohem víc peněz, než se původně plánovalo (nerada bych tady střílela nějaké částky, přesně si to nepamatuji, ale bylo to opravdu o HODNĚ víc). Ale to je zatím pouze tunel. V budoucnu zde má jezdit vlak, ale to nebude dřív jak v roce 2017.
Když jsem měla prohlídnuté fotky, vydala jsem se na průzkum zbytku muzea. Nevím, jestli to bylo díky pěknému počasí venku, nebo tím, že byla sobota dopoledne, ale po většinu času jsem byla v prostorách sama. Sbírky mají zajímavé (obrazy, historie, fotky známých švýcarských osobností, historie peněžnictví, sbírka těch nejkrásnějších mincí Evropy, atd.), ale po 1,5 hodině courání už jsem toho měla dost. Trošku mi dělalo potíže se vymotat ven, ale po dvou hodinách jsem muzeum plná zážitků opustila. Toto muzeum sídlí, dalo by se říct, na zámku (nebo to byl původně hrad? Opatství?) přímo vedle hlavního nádraží. Bohužel se nedá jít i na tu nejvyšší věž – tam jsou kanceláře.
Následovalo vyřízení několika nákupů – je neuvěřitelné, že čím hezčí je počasí, tím více je lidí v nákupních centrech! Nebo to bylo tím, že o tomto víkendu byl Den matek?
Doma jsem vybalila věci a vyrazila konečně na kolo. Jen klasicky malý okruh kolem Greifensee. Bylo nádherně, na jezeře spousta lodí, na cestách spousta lidí, bruslařů, apod. prostě klasika.
Na neděli jsem si naplánovala výlet delší, ale ne zas tolik, abych po příjezdu domů padla a neměla na nic jiného síly (jako na mytí oken, úkol z němčiny, vaření apod.). Takže jsem využila trasu, kterou si Vláďa kdysi nahrál do (mé) GPS – kolem Greifensee, Uster (odtud to vlastně už jen stoupalo dalších 20 km), Fehraltorf, Kyburg (cíl mé cesty), Effretikon, Dübendorf a domů. Celkem pěkných necelých 60 km. Jen ty kopce mi prostě nejdou. A nějaké zpestření cestou? Je neuvěřitelné, kolik druhů krav tady člověk vidí :-). Také jsem viděla paví voliéru, lamí farmu (opravdu tam měli bílé lamy!) a motorkářskou přehlídku. Ta z uvedených věcí byla asi opravdu nejvelkolepější – po celé jejich trase (což muselo být pořádných kilometrů) byly lidé v zářivých vestičkách regulující dopravu, když kolem projížděli, … všude možně posedávali lidé – na mezích, na židličkách před vraty domů, nebo to pojali velkolepěji a vynesli si pořádné židle a stoly a točili si pivo, někde grilovali .. a pak jsem je potkala. Musela jsem se přidat k přihlížejícímu davu, protože jet v tom hukotu a proti takovému množství motorek prostě nešlo. Byly jich desítky! Malé, velké, chromované, do černa, zelené, pro jednoho, se dvěma pasažéry, s vozíčky, trojkolky, čtyřkolky, se sajdkárou, robustní, lehké, závodní, cestovní, … zkrátka neuvěřitelné. A co teprve vlastní řidiči (k mému údivu se našlo i velké množství řidiček)! Někteří měli pořádné motorkářské kožené vybavení, jiní jeli jen v tričku a džínách, helmy měli klasické, se světlým nebo tmavým hledím, případně hledí zvednuté a se šátkem (těch motivů co ty šátky měly!), některé helmy vypadaly jako příšery, někdy kostry, jiní jeli s vlajkami, prostě mazec. Celkem jsem potkala tři skupiny (na začátku a na konci jejich „zástupu“ jela policie) a dohromady to bylo opravdu několik set motorkářů! Vzhledem k tomu, že jsem tu první skupinu potkala před koncem nepříjemného kopce, mile ráda bych si nějaký ten stroj vyzkoušela.
Doplnění: V novinách jsem se ráno dočetla, že šlo o Love Ride, kdy „start“ byl na bývalém vojenském letišti v Dubendorfu (východně od Zurichu) a této mega akce se zúčastnilo 8100 jezdců!!!!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *