Zahradní posezení

S naším zahradním posezením musíme něco udělat – je na přímém sluníčku, bez stínění. Takže se tam nedá sedět. Jo jo, ti, co se rádi vyhřívají na sluníčku by to užili, ale to sluníčko se hrozně leskne při čtení na mobilu 🙂 Takže zatím jsme to vyřešili tak, že k našemu balkonovému stolečku, který jsme si přivezli ze Švýcarska, jsme dokoupili ze stejné sady židličky (jo jo, IKEA je všude stejná 🙂 ) a to si vždy rozložíme ve stínu, takže většinou před nebo vedle garáže. I tím, že zahradu sdílíme, jsme spodní posezení přenechávali sousedům, i když tam moc času netrávili, hlavně tehdy, když my už pomalu spali.

Ale něco by to chtělo. Obzvlášť mě ta myšlenka znovu pohltila, když se k nám od sousedů dral jeden ostružinový šlahoun za druhým a marně u nás hledal nějakou oporu. Momentálně se tedy pne po plotě směrem od posezení. To jsou desítky a desítky metrů, o které to letos vyrostlo! A jsou výborné (co je u nás, to si smíme vzít … a je bez trnů).

Takže plán je jasný – ideálně pergolu a ostružina se bude mít příští rok kde pnout. Problém je, že tím, že to není naše, chceme do všeho zasahovat co nejméně. Navíc si nemyslím, že by se sousedům (ať jedněm nebo druhým) líbilo, kdybychom jim vrtali do jejich zahradních domků. Dělají se totiž docela elegantní pergoly „ke stěně“, což by bylo ideální. Jinak nám bude vždy chybět 4. noha – 3 se dají ukotvit do hlíny vně rohů podlahy posezení, ta čtvrtá by se musela přivrtat k podlaze, což jsou nějaké kamenné kachle či co … a to se mi nechce. A pergolu jen na třech sloupech jsem ještě nenašla (leda trojúhelníková plachta proti sluníčku).

Co jsem ale našla je tento parádní popis jednotlivých druhů pergol a markýz. Nám by vyhovoval, co jsme měli původně na mysli, ale nic „levného“, jednoduchého a prostě ončovního jsme nenašli, je typ „obrazovka“ – je to de fakto jen stěna/podpěra pro pnoucí rostliny. S ohledem na cestu slunce by nám to ale mohlo stačit a „střecha“ by se mohla řešit napnutými dráty k třetí samostatně stojící „noze“ (jen chudák ačokča přijde o své stanoviště … no na druhou stranu se bude mít po čem pnout … jo, už jsem sklidila jednu ačokču!).

Takže jsem našla toto (momentálně není skladem, tak podobná je k nalezení zde) či ve verzi s obloukem. Prostor se dá buď „vyplnit“ napnutým drátem, aby se popínavkám lépe lezlo, nebo něčím dřevěným jako zde.

Případně také ve verzi s truhlíky, nebo s truhlíkem a výplní, případně lavičkou.

Mě by se tedy líbila i tato klasika, ale to už je zase něco jiného.

A když už jsem u toho prohledávání těch internetů 🙂 … ono se dělají i takové malé roztomilé skleníky! Příklad zde, zde,

Jo a našim rajčatům se daří – přerůstají, či ohýbají naše tyčky, takže příště něco lepšího, třeba plůtkové kůly 🙂

Když se vrátím úplně na začátek, kdy bylo našim cílem vymyslet něco pro ostružinu, která se k nám drala, tak mě se osobně zamlouvalo řešení pomocí plotových sloupků a drátu, jako zde. Vláďa byl pro prvek protipohledového plotu, ale trochu jsme si nebyli jistí, jak to ukotvit – přeci jenom ten velký díl 180×180 váží 23 kg. Asi by se na každou stranu musel pořídit sloupek, který by se asi dal ukotvit pomocí zemního vrutu a ještě by to chtělo nějakou patku, nebo vrut přímo s odpovídající patkou. Jak bylo v tomto článku, vrut se může klidně zvolit s větším průměrem a následně se volné místo zasype a utemuje štěrkem (i když pro pergolu bych toto řešení asi nezvolila). Jinak přehled kování pro pergoly například zde.

Tohle je asi nejjistější ukotvení. Volili bychom závrtný vrut, nikoli do betonu, pro ušetření stresu s betonem. Navíc, jak jsem se někde dočetla, tak dřevo by na patce nemělo sedět, ale mělo by být ve vzduchu, aby voda mohla volně odtékat.
Toot asi byla naše původní myšlenka. Zdroj zde.

Jinak by šlo asi i toto:

A když na to tak koukám, nestačily by zkrátka tři fošny a je to?

Tak jako tak si budeme muset ukotvení do země vymyslet/udělat sami a to mi na tom všem přijde nejhorší.

A potom tu je ještě Chytrý plot.

Jinak zde popisek stavby pergoly svépomocí.

Závěrem, jak tak koukám na ceny obyčejných fošen, tak ty levnější „pergoly“ se tedy vyplatí spíš, než abych se vztekala nad měřením a řezáním. Například tato za 1250 Kč- ty sloupky jsou 6x6x200 (je to dost?), ale když vezmu, že 80×802500 mm stojí v OBI 497 Kč a potřebuji alespoň tři a nějaké hřebíky … Přímo pro ten rozměr 6×6 cm by asi šla kotevní patka pro zašroubování do země. Výplet potom udělat vázacím drátem.

Jinak další možnost, nyní již jsem pryč od garnýže a jde mi jen o podpěru pro ostružinu, by bylo přímo u zdi za sezením něco takového:

Tohle by bylo super, otázkou je upevnění, protože stěna patří sousedovi. … Jo a to slovo je „treláž“ nikoli „takeláž“ 😀

Jinak toho existuje spousta, jedno lepší než druhé: něco jako plot, jak na konstrukci možno pročíst zde či zde.

Takže máte někdo nějaký typ/tip?

3 komentářů

  1. Ta první minipergola už je k mání za 1250,- Kč. Tu bych volil.
    Co se týče sezení nejlepší nějaké skládací zahradní křesílka (židličky) + stoleček a dát to pod meruńku. Tam je docela dobrý stín.

  2. Ahoj Miso, dneska jsem nasla vas blog a mela bych zajem o osobni setkani. Myslis, ze by se dalo dohodnout? Napis mi na mail prosim :). Srdecne zdravim, A.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *