Jak vybrat tu správnou matraci

Jednou za čas musí člověk vyměnit starou matraci za novou. S postupem času si třeba ani neuvědomí, jak se ta jeho původní prolehla, dokud třeba nebolí záda. No jo, jenže jak vybrat tu novou. Já si tedy nikdy nepamatuji, jakou a kde jsem kupovala. Tu poslední tedy ano – ve Švýcarsku – a vzala jsem si tu samou, jako Vláďa, protože jeho matrace je vždy lepší, než ta moje. Poslední nejnovější nákup jsme provedli v říjnu 2021, takže je již čas to trochu ohodnotit … a opět jsem nedala na své zlaté pravidlo „koupit si tu samou jako Vláďa“ a opět se potvrdilo, že to je dobré pravidlo. Ta jeho je zase lepší, než ta moje.

Problém byl, že jsem si ani nějak nevuědomila, že vlastně moje matrace je v pořádku (momentálně jsem spala na tvrdé matraci, kterou jsme kupovali kdysi E. ve Švýcarsku, myslím). Ale matrace, na které jsem spávala ve Střešovicích už byla fakt proleželá a z té mě právě záda bolela.

Jak jsem ve zkratce psala zde, Vláďa zvolil specializovaný obchod Pro Spánek na Zličíně. Výběr velký, cenový výběr moc ne 🙂 (matrace od 12 tisíc výše, lehli jsme si dokonce i na matraci snad za 40 tis., ale tam člověk už nějaké nuance, za které by měl platit takovou sumu, fakt nepozná). Já bych si jinak asi kupovala matraci normálně v Ikee :-D. Musí se nechat, že pán v prodejně se nám věnovala a mluvil o tom docela zasvěceně, takže jsme na jeho rady ve výsledku dali (a jak se dočtete dále, asi to, alespoň za mě, nebylo úplně dobře).

Šli jsme tam s tím, že chceme tvrdou matraci. Pán reagoval tím, „že to chtějí většinou všichni, ale že to ne vždy je to, co je pro ně nejlepší, a nakonec odcházejí s měkčí“. A tak jsme si to tam začali olehávat. Jeho hlavním hodnocením toho, zda je daná matrace pro nás vhodná, či ne, bylo, že při ležení na boku byla podepřená bedra. Tzn. že se boky a ramena do matrace dostatečně zabořila. Druhá věc byla, jak se nám na tom leží. Zkusili jsem i pružinové, línou pěnu, studenou pěnu a paměťovou pěnu.

Já nakonec zvolila tu měkčí ze středně tvrdých matrací – Essence Gray:

Vlastnosti matrace

 • Potah matrace obsahuje mikro kapsle s vůní levandule – to samozřejmě není nijak cítit, takže těžko říct, jestli mi to navozuje lepší usínání, jak inzerují, nijak lépe (rychleji) na tom neusínám. Možná platí, že „matrace navíc aktivně eliminuje pachy“.
 • Paměťová pěně ViscoMind® (něco jako líná nebo visco pěna) – výhoda paměťové pěny má být to, že „se umí dokonale přizpůsobit vašemu tělu. Mění totiž svoji tvrdost v závislosti na tlaku a teplotě. Nemusíte řešit, jestli je matrace příliš měkká nebo tuhá – rozloží tlak vašeho těla a vy tak můžete celou noc nerušeně spát. Díky pomalému vracení se do původního stavu nevytváří protitlak, čímž zabraňuje vzniku proleženin, zmírňuje bolesti zad a stabilizuje tělo v optimální poloze pro spaní.“ No jo, jenže když si lehnete a po, třeba půlhodině se chcete převalit, tak vás to pak nějakou dobu stále vtahuje do toho vyleženého ďolíku, než se zase vyrovná.
 • Vysoká prodyšnost pro odvod vlhkosti a tepla – tak tohle fakt ne. Tak jako s touhle jsem se v životě nepotila.
 • Jádro ze studené pěny – „oproti PUR pěně mají matrace ze studené pěny výrazně větší póry a jsou tak prodyšnější a lépe odvádí teplo.“ … No jak jsem již zmiňovala – potím se na tom, jako nikdy. Nutno tedy přiznat, že na tom mám dětskou počůrávačku :-), kdyby k nám náhodou v noci M. zavítal, tak aby náhodou matrace nedohnala újmy.

Vláďa zvolil obdobnou, ale obecně tvrdší – Libra Fresh 3.0.

Jak jste si na škále tvrdosti všimli – matrace mohou být měkčí a tvrdší, podle toho, jakou stranu matrace zvolíme a jak otočíme povlak, protože i ten má dvě různé strany. V určité kombinaci tak můžeme docílit u obou matrací stejné tvrdosti.

Již v obchodě jsme poukázali na to, že ono „zaboření se“ do matrace je takové nepříjemné a při převracení to je jako lézt z ďolíku. Odpověď byla, že díky vlastnostem paměťově pěny se nebudeme tolikrát převracet. Což je trochu pravda.

Hodnocení po 3 měsících (11.2.2022)

Je to neuvěřitelné, jak ten čas utekl. Skoro bych řekla, že máme matrace sotva měsíc. Musí se nechat, že nás z nich nebolí záda. To je plus. Velkou nevýhodou je, že se na ní blbě leží na břiše – právě „díky“ paměťové pěně a proboření se – hrudník a hlava se mi trochu zaboří a krk se dusí. Ležení na břiše jsem z hygienických důvodů v obchodě nezkoušela. Chyba, příště to chce mít pod hlavu ručníček 🙂 (a svůj polštář). Onen pocit „zaboření“ a „lezení z ďolíku“ mám pořád a pořád mi to vadí.

Jaká by měla správná matrace vlastně být?

Na to, když jsem se ptala na ortopedii, tak odpověď byla, že každému vyhovuje něco jiného. Bezva. Ale přeci musí existovat i nějaká zdravá poloha na spaní a tomu odpovídající matrace? Protože na co se vás v obchodě s matracemi zeptají je „jaká je vaše oblíbená spací poloha“. U mě to je taková stabilizovaná poloha. Ale to přeci nutně neznamená, že to je ta zdravá pozice. Když si guglíte „výběr matrace“, tak vám vyskočí obrázky usmívajících se žen ležících na boku. Nějak takhle v obchodě hodnotil, jaká tvrdost je pro nás vhodná – abychom měli podepřená bedra a aby se rameno a zadek zabořily. Na tom nevidím nic tak špatného. Jen to, že v téhle poloze přeci nikdo nespí? Vždyť by se furt překuloval dopředu nebo dozadu. Kromě toho mě u toho tlačí kolena a na kyčel to také není nic moc.

Pixone – tahle fakt někdo spí? Já si minimálně musím dát polštářek mezi kolena.

Pročítám Pixone a je tam přesně ta klíčová věta – „Ať oblíbená spánková poloha určí správnou matraci“. A to je právě ta blbost. Ale ve výsledku stejně záleží, co člověku dělá dobře a čemu věří. Zrovna včera na mě na youtube totiž vykoukl jeden německý specialista na bolest (Liebscher & Bracht – Die Schmerzspezialisten) a jeho videa mi dávají naprostý smysl. A je to přesně opak toho, co jsem doteď slýchávala. A co povídá tak převratného? Právě tu spací polohu – Gesunder Schlaf: Der größte Irrtum aller Zeiten – 16 min video (v němčině, ale jsou tam dobré obrázky). Závěr zkrátka je, že nejzdravější je spánek na zádech (případně břiše) na spíš tvrdší matraci. A přesně tam popisuje proč vše, co jsem výše uváděla, že v obchodě udávali za výhody, je špatně. Při skrčeném spaní na boku opakujeme všechny ty „skrčené“ polohy z denního režimu (zkracují se lýtkové svaly, kyčlobederní sval, prsní sval, atd.), zatímco v leže na zádech se všechny tyto svaly natahují.

Tak o tom teď přemýšlím a sice se mi na té nové matraci docela dobře leží, ale poloha na zádech, jak se tam zabořím, není úplně ono. Další věc je, že mám pocit, že od od té doby, co matraci mám, mě více bolí kyčel. Vláďa si také vypozoroval změny ve spaní, takže děláme rotaci matrací 🙂 – Vláďa zkouší zpět svojí starou, já Vláďovu, E. mojí … a pokud si Vláďa vezme tu svojí novou zpět, tak já si beru svojí starou tvrdou zpět a svojí novou měkkou dám buď do Střešovic nebo E., pokud jí přijde tvrdší, než její stávající.

Takže další hodnocení zase za 3 měsíce 🙂

Pár zajímavých odkazů

2 komentářů

 1. Dobrá matrace s roštem (ten je podmínkou) je pochopitelně základ. Ale nesmírně důležitý je také správný polštář!!!
  A tady je kámen úrazu. Každému vyhovuje něco jiného. Polštář rozhodujícím způsobem ovlivňuje krční páteř, což se stoupajícím věkem je hodně důležité.
  Mně vyhovuje již dlouho menší polštář, řadu let používám polštář s náplní z pohankových slupek. Jednou za rok ho obměňuji za nový. Ukázka je např. zde:
  https://www.ceskeprikryvky.cz/pohankovy-polstar-besky-grunt/?gclid=EAIaIQobChMI_4z-vsj49QIV2ud3Ch3gYAIQEAAYAiAAEgL7kfD_BwE

 2. Tak rošt máme jen na chatě, doma nikdy, zakže tam máme 5cm molitan a přistýlku a spí se super.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *