II. a III. pilíř důchodového pojištění

2.10.2019

Ve Švýcarsku funguje důchodový systém založený na třech pilířích. Obdobně, jako to mělo fungovat v Čechách. I. pilíř AHV se rovnou strhává z platu. Tyto peníze zůstanou ve Švýcarsku až do důchodu a pak vám z toho bude vyplácena renta. Jen na ně nesmíte zapomenout a dát jim aktuální údaje. Nevěřili byste, kolik miliónů, o které se nikdo nepřihlásil, se jim ve Švýcarsku válí.

II. pilíř je vázaný na zaměstnavatele. Každý zaměstnavatel má určitou banku/firmu/fond, který tyto peníze, které se také strhávají z platu (pouze pokud vyděláváte cca 20 tis chf ročně), spravuje. Jakmile měníte zaměstnání, tak si musíte napsat žádost o převedení těchto naspořených peněz z jedné firmy do druhé. A pokud jste nezaměstnaný, tak si musíte založit speciální účet, který je sice váš, ale na ty peníze nesmíte sáhnout (vested benefit account / Freizügigkeitskonto). Vtipné je, že za vedení účtu jsou třeba slušné poplatky, takže pokud to zase rychle nedostanete někam jinam, peníze vám z toho pěkně mizí :-/ Já třeba nemám šanci s tím nic moc udělat. A platí se 9 CHF/čtvrtrok (až tedy od ledna 2019, předtím to bylo zadarmo, jako jinde, ale záporné úroky a blabla s tím dělají divy). Účet mám u PostFinance Rendita. Ale postfinance má možnost ty peníze investovat do fondů. Takže něco málo by to mohlo vydělávat. Ale to je pro ty, kteří plánují investovat dlouhodobě. Vtip je v tom, že existuje možnost tyto peníze vybrat, pokud opouštíte Švýcarsko. Ale ne všichni. Nejprve musíte poslat žádost do Bernu a oni si ve státě, kam se chystáte, zjistí, zda existuje podobný systém jako II. pilíř. Poku ano, tak ty peníze zůstanou ve Švýcarsku a po dosažení důchodového věku vám je celé najednou vyplatí. Pokud ne, tak máte možnost si je vybrat. Peníze můžete vybrat i pokud je chcete použít na koupi domu, či se stáváte OSVČ. Takže čekáme, zda peníze budeme moci vybrat, či ne.

III.pilíř je dobrovolné důchodové pojištění (já to měla i s pojištěním u Zurich pojišťovny). Je jen na vás, kolik spoříte. Max 6000 CHF ročně můžete použít k odečtu od základu daně. A peníze můžete opět za určitých podmínek vybrat. Pokud opouštíte Švýcarsko, na stavbu domu, OSVC, apod. Takže III. už je na dobré cestě, poslala jsem jim všechny papíry a až to zpracují, tak by mi měli peníze poslat. Bohužel neposílají na Revolut, takže budu muset využít CHF FIO účet a zaplatit 100 Kč za příjem franků :-/.

3.1.2020

Po příjezdu ze Silvestra na mě čekal dopis z Bernu, že po obdržení informací z ČR nám umožní vybrat náš II. pilíř. To bude fajn. Přeci jenom – účet, na kterém peníze v CHF povinně mám, není vůbec úročen a poplatky jsou 9 CHF/ čtvrtrok. Jinak bych neměla zas až tak moc věcí proti tomu, aby mi zůstaly nějaké peníze uložené ve Švýcarsku (I. pilíř tam zůstat musí až do důchodu). Takže teď strávím víkend vyplňováním hromady papírů, které k tomu musí být vyplněny + většina z nich musí být podepsána i Vláďou, jakožto manželem.

Jinak III. pilíř nám bez problémů vyplatili již na podzim. Jako důvod stačilo „opuštěn Švýcarska“. Teď to jen šikovně převézt na koruny a někam dobře uložit.

1 komentář

  1. Ještě další pilíř jsou děti. Lidé, kteří programově nemají děti jsou černí pasažéři sociálního systému a měli by mít větší daně.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *