Červen 2021

S Vláďou jsme byli na kajakářském kempu v Brandýse.

Zkouším platformu Roklen – online směnárna. (Ne)výhoda je, že akceptují směny až od 1000 EUR. Na druhou stranu na rozdíl od Revolut tam při jednorázovém větším převodu nejsou nějaké nadstavbové poplakty a vzhledem k tomu, že Roklen má bankovní účty u několika českých bank, tak převody se dají vyřídit v rámci jednoho dne. u Revolut bych počítala tak 4 dny (poslat peníze, směnit, poslat peníze zpět).

Dále zkouším obchodní platformu RoboMarkets (vytvoření účtu i s veškerým ověřením identity bylo během 10 minut hotové … kam se hrabe ověření od Raiffeisenbank. Recenze RoboMarkets of Finlord zde. Teda u ověření občanky si stěžovali, že to není barevné, to se mi ještě nestalo, všem doteď stačila černobílá verze. Jen tedy jejich hesla, to je trochu boj, něco vám to vygeneruje, můžete si to samozřejmě změnit, ale pak je jiné přihlašovací jméno do členské sekce a následně zase další heslo pro jednotlivé měnové účty.). Naopak pomalu ruším (peníze již jen hromadím a vybírám, dále nereinvestuji) Zonky (od té doby, co před cca 2 lety zavedli toho jejich Rentiéra, tak se mi nedaří vůbec nic zainvestovat), Robocash (ve výsledku mi ta platforma přijde nepřehledná … v porovnání s jinými). Další, kde jen peníze vybírám a nejsem spokojená s účinností automatického investování je Bondster (ale pouze EURová verze). Slyším na něj samou chválu, ale mě se tam tedy peníze jen válí a AI je ne a ne investovat. Ano, může to být mým nastavením, ale tím spíš jdu od toho, když mi to nejde nastavit dle mých představ. Naopak kladně hodnotím stále Mintos, EstateGuru, Bondoru a Twino.

Porovnání RoboMarkets vs. Interactive Brokers (když už si chci zakládat nového brokera, tak bych možná mohla sáhnout po zavedeném americkém brokerovi). Jo a jinak RoboMarkets má poplatky za neaktivitu (stejně jako Interactive Brokers).

Sklízíme jahody. Jsou úžasné. Nejprve Mara de Bois, následovala Senga Sengana (velké a sladké) a na konec malinojahoda (Mieze Schindler), ty začínají být až na začátku července.

Od souseda Honzy dostáváme dvě sazeničky římského salátu. Z Bauhausu mám již cca 2 týdny zasazených opět 5 sazeniček směsky salátu (polovina je klasicky zelená, a zbytek červený salát). Zároveň jsem v Bauhausu konečně objevila sazeničky rajčat a koupila jsem si tak žlutou variantu. Takže ty moje chudinky na záhonku nechám a uvidím, ale teď mám celkem jednu sazeničku divokého rajčete od Honzy, a komerční červené klasické a žluté keříčkové, tak uvidíme.

Převod CHF z FIO na ING je zpoplatněno 25 CHF, strašný (u FIO je to 200 Kč za poslání).

Poslání korun z Expobank na mBank bylo v rámci jednoho dne, to potěšilo.

Na FB na mě vykoukla reklama na tahlo.cz, což je něco, po čem se teď poohlížíme. Již před nějakou dobou jsme narazili na TowWhee, které je s Táhlem de facto identické. Těžko říct, které z nich bylo první, TowWhee má více doplňků, více možností, jak lano připevnit ke kolu/jezdci. Táhlo se chlubí jedním materiálem do všech teplotních podmínek (TowWhee má speciální zimní verzi, Táhlo zvládne prý vše v základním setu), výrobou v ČR a nižší cenou. … No už ho máme doma a Vláďa ho s Máťou vyzkoušeli zatím na cestě do školky a na malé procházce a spokojenost.

Jak jsme nejeli do Vraňan na jahody (polovina června) – Facebook je plný šťavnatých vraňanských jahod. Tak jsme do našeho plného předprázdninového kalendáře vměstnali na jedno dopoledne samosběr (že prý dá člověk 10 kg klidně za 45 minut), ale večer před tím přivezl Vláďa s Máťou z Káranýho plnou přepravku třešní, takže my od osmi večer do půl jedné v noci dělali marmeládu. Celkem ze 6 kg vypeckovaných třešní. Víc želírovacího cukru na další ovoce jsme doma neměli. A i skleničky nám zbyly pouze dvě volné. Takže 24 skleniček a teď pauza. Ve Vraňanech dozrávají jahody přes celé léto, tak snad na nás něco zbyde. Teď tomu nahrávalo, jak je několik dní po sobě teplo.

Krásně nám vykvetly ředkvičky 🙂 Nestihli jsme to všechno sníst a najednou byly metrové. No což, alespoň měly včelky od souseda (kterých máme plnou zahradu na jetelíčku, který se nám už též rozrostl po polovině trávníku) co k jídlu (pokud to tedy vezmou za vděk). Divizna kvete. Na to, že si myslím, že máme jen dvě, tak nahoru jede snad 7 lodyh. A pod nimi ve stínu máme malé doubky 🙂 Ty nám všude možně po zahradě vyrůstají z donesených žaludů a z kompostu (kam pak ty žaludy likviduji). Stejně tak mi, asi z kompostu, mezi ačokčou a hráškem roste (asi) dýně (nebo cuketa nebo meloun). No jo no, někde ten kompost ještě nebyl dostatečně uzrálý. Jinak je pěkné pozorovat, jak se ledacos z loňska vysemenilo samo – rajčata (ale teprve teď začínají růst, takže ty to nestihnou), mrkev, meduňka (ta se nám objevuje všude možně po zahradě).

Už vykvetl neidentifikovatelný plevel, který se porůznu na záhoncích objevoval – brutnák lékařský. Krásně kvete a prý je celý jedlý. Lichořeřišnice vyrazila jak o život. Musím jí příště nechat více místa, trochu mi zastiňuje rajčata, takže musím horní listy likvidovat. Máme tolik lesních jahod, že to Eli nestíhá vůbec jíst (jí totiž pouze lesní jahody, zahradní ji nechutnají).

V pátek 25.6. končí Eli další rok ve škole, se samými jedničkami. S ohledem na covidovou výuku a online výuku, je hodnocení stejné jako v pololetí. A hned večer jedeme do Žďárských vrchů, kde má Vláďa o víkendu rogainingový závod (na 12 h). Start je v 10, takže ať má ráno dost času na klidnou přípravu. Super interaktivní mapa jejich postupu je k nahlédnutí zde (kategorie MO12, tým Píďalky). Po dlouhé době jsme si vyzkoušeli spaní ve stanu (Pinguin Storm 4 Duralu) ve čtyřech. Dá se, ale některé stanové vychytávky jsou teda nanic (například kovové výztuhy větracích okének při balení překážejí a jen čekám, kdy nám to přiřízne plachtu, nebo že se ve stanu nedá skoro dýchat, nedá se to pořádně vyvětrat, museli jsme mít zavřeno, kvůli muškám, síťka na vchodových dveřích je jen do poloviny, samozřejmě se stan rosí, nechápu, jak může někdo proklamovat, že se nějaký stan nerosí. Ale do předsíňky se nám vešlo úplně všechno z kufru, což jsou 4 tašky s věcmi, kuchyňská přepravka, dvě tašky s jídlem, tři skládací židličky a hromada bot :-)). A Máťa si pořádně otestoval novou karimatku Robens ZigZag Slumber. Je to jedna z nejužších karimatek, na kterou jsem narazila – jinak bychom se ve čtyřech (do toho stanu pro 4) nevešli. V sobotu jsme se vydrápali na Devět skal a Lisovskou skálu, v neděli (i s Vláďou) na Čtyři palice a Zkamenělý zámek. Celkem za oba dny 22 km. Fotky ZDE.

Eli hned v úterý odjíždí za kamarádkou na 4 dny do Jižních Čech. Máťa má tento týden ještě školku.

Poté, co jsem zlikvidovala vykvetlé ředkvičky, jsem zasadila saláty (baby leaf), mix asijských salátů, rukolu a kadeřávek. Také jsme zlikvidovali hrášek. Oregon Giant mě moc nezaujal, sice se dá jíst i se šlupkou, ale uvnitř zas až tolik nenarostl. Naopak hrách Skinado byl super. A hrách dřeňový pozdní vůbec nevzešel (nechce se mi věřit, že by mu to trvalo měsíce). Jo a nechápu, že lihový popisovač smyje malý deštík. Takže z popisků dvou nových řádků hrášku zbyly jen bílé prázdné papírky. V jednom řádku už hrášek jede, druhý zatím nic … a já nevím, který je který :-/

Nakonec jsme se na samosběr jahod do Vraňan dostali (30.6.). Bohužel to vyšlo zrovna po deštích, takže to fakt stálo zaprd. Připadali jsme si, jak na jahodovém hřbitově. Ačkoli jsou plantáže podložené slámou, tak byla spousta jahod plesnivých, další začínaly, byly menšího vzrůstu a byla to hrozná probíračka. Pak jsme tedy přešli na systém okolních sběračů, nepřebírat, brát jen to, co vidím pěkného a velkého. Za cca 2 h jsme ve dvou nasbírali 18 kg jahod. Naštěstí Vláďa jednu přepravku (cca 9 kg) odvezl rovnou N+J, takže jsem zpracovávala jen polovinu tohoto množství. No byla to piplačka, spousta z jahod byla cestou namačkaná, něco jsme evidentně nasbírali už se začínající hnilobou, takže ořezat, nebo vyhodit. Nakonec skončilo 5 kg očištěných jahod v marmeládě (20 skleniček od 100 ml do 500 g), 0,5 kg šlo do mousse (jahodová pěna) a 300 g do zmrzliny. Zbytek byl na přímou konzumaci. Vláďa tak nějak nahrubo spočítal, že z těch 18 kg, se 3 kg vyhodila (v tom jsou ale i ty zelené šťopky a vnitřní bubáci, plus tedy hnilotiny a odřezky). Jo a cena samosběru 70 Kč/kg. Dnes se sbírala odrůda Elsanta. Škoda, že jsme před týdnem nestihli odrůdu Senga Sengana, tu máme i na zahradě a ta je úžasná. Ve Vraňanech bude následně ke sběru odrůda Malwina.

Na výstavu stanů do Letňan se už nedostaneme, protože tam ráno v pátek 2.7. hořelo a půlka budovy se zřítila k zemi :-/

Na začátku června jsem vyrobila nový dřevěný truhlík (takový menší vysoký záhonek) pod pergou, kam jsem zasadila ještě jedno rajče (na záhonek se již nevešlo) a řádek hrášku a ačokči. Rajčátku se tam daří suprově (kvůli nedostatku hlíny je to naplněné z větší části neuzrálým kompostem a jen horní vrstvička je kupovaný zahradní substrát. A úplně dole je posekaná tráva. Takž si to neustále sesedá :-), s čímž jsem počítala) a ke konci června ačokča tak vyrazila nahoru, že hrášek nemá šanci.

Tím, jak jsem odstranila hrášek Oregon Giant na jižním záhonku, bude mít kukuřice konečně více světla. To je ta netrpělivost, kdy jsem chtěla aby tam už už něco rostlo (kukuřice se sázela až v květnu), že pak hrášek kukuřici trochu překážel. To samé se slunečnicí – ta se tam také krásně chytla, ale idea byla, že to bude především pro kukuřici.

2 komentářů

  1. Tak to jste měli pilný měsíc a chybí ti tam rodinná oslava narozenin v Káraným 🙂 ale to bude na extra článek, ne?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *